Ловля сома - все, що потрібно знати

04.10.2023

Сом — це не просто водоплавний хижак, а ціла пригода для рибалки. І щоб його лов виявився успішним, потрібно враховувати безліч факторів, бути готовим до реального випробування. Бажаєте знати всі подробиці? Ви потрапили за адресою.

У цій статті розповімо про те, як правильно підготуватися до лову сома, як вибирати снасті, як визначити місце, час для риболовлі. Розповімо простою та зрозумілою мовою, щоб навіть новачкам було легко застосувати отримані поради на практиці.

І пам'ятайте, що лов сома — це не просто хобі, а справжній спорт. Адже хижак хитрий, безжальний, часом представляє реальну загрозу для інших мешканців водойми. У Євразії сом звичайний — риба, що сягає ваги 300-400 кг. В Україні ж найбільший водоплавний хижак, який був спійманий, мав вагу 299 кг та довжину 4 метри.

Як відбувається лов сома з берега

В осінні, літні місяці, коли хижак особливо активний, риболовля з берега — дуже плідний захід. Щоб максимально збільшити свої шанси на успіх, зверніть увагу на такі поради:

Вибирайте правильне місце — шукайте місця з підводними структурами, такими як затоплені дерева, каміння або глибокі ями. Ця риба часто ховається в таких місцях, що робить їх відповідним місцем для вилову.

Вибір відповідної снасті — озброюйтесь міцними вудилищами, котушками та лісками, здатними витримати важку рибу.

На що ловити сома: вибираємо приманку

Розуміння смакових уподобань хижака допоможе збільшити шанси на успіх. Ці ненажерливі риби мають різноманітний раціон харчування, що робить їх сприйнятливими до різних варіантів приманок. Звичайна здобич водоплавного:

  • дрібні риби;
  • комахи;
  • навіть дрібні ссавці.

Щоб ефективно заманити хижака, можна використовувати такі приманки:

Живі невеликі рибки (в'юни, бички) — підходящий варіант для приманювання сома. Рух, запах рибок приваблюють голодного хижака, підвищуючи шанси на успішний улов.

Свіжа риба, особливо жирні види, такі як скумбрія чи короп, виділяють запах, який здається здобичі рибалки дуже привабливим. Розрізана наживка дозволяє запаху розсіюватись у воді, приманюючи хижака навіть на відстані.

Спеціально розроблені приманки із запахом мають сильний аромат, який сом може виявити навіть у каламутній або брудній воді. Такі наживки випускаються у вигляді тіста або м'якішу, що дозволяє легко насадити приманку на гачок.

Як ловити сома: інструкція

Цих нещадних хижаків ловлять на донку чи вудку з поплавцем. Приступати до риболовлі краще з вечора. Тут слід провести облов. Вночі полювання продовжується, закінчується на ранковій зорі. Вусань не перебирає наживку, ставиться до приманки вельми демократично. Він клює навіть на штучну приманку (мандули, силіконові приманки). Що стосується часу для вилову цієї риби, то воно не обмежене певним сезоном або часом доби, але найактивніше клювання зазвичай спостерігається вночі.

Як зловити сома: тактика та приманки

Зловити великого вусаня — завдання не з простих. Лов вимагає від рибалки стратегічних навичок. Важливо знати, що соми тримаються зазвичай:

  • у глибоких ямах;
  • під урвищами;
  • у заростях;
  • інших укриттях.

Тому краще використовувати тактику закидання вудки на саму глибину водойми або в місця, де вусані можуть ховатися. За допомогою ехолота або при пошуку простим шляхом, простягаючи волосінь вручну, можна виявити ці місця. Велику роль в успішному лові сома грає правильний вибір приманки. Як уже було сказано, хижак любить різноманітну їжу, але найбільше як наживка підійде жива рибка невеликого розміру.

Лов сома на квок

Такий метод лову краще використовувати з весни до пізньої осені. Квоком називають спеціальну калатушку, яка відтворює булькаючі звуки. Цією калатушкою потрібно бити по воді, приманюючи хижака гучними клацаннями. Така методика використовується у річках зі швидкою течією. Масивний вусач моментально захоплює наживку, майже не замислюючись. І ловити в такий спосіб хижака можна з зорі до пізньої ночі.

Лов сома на печінку

Ця риба має гострий нюх. Тому печінка — одна з найкращих наживок. Зокрема, куряча печінка відома своїм сильним ароматом, який приваблює вусаня на значній відстані. Щоб ефективно використовувати печінку, надійно обмотайте її навколо гачка, щоб вона залишалася цілою під час закидання, а також вилучення. Коли здобич вловить запах, охоче клюне, забезпечивши добрий улов.

Лов сома на донку

Метод занурення передбачає розміщення гачків із наживкою на дні водоймища, що дозволяє хижакові виявити, зачепитися за наживку під час годівлі. Цей метод особливо ефективний у місцях із мінімальною течією. При цьому рибалки використовують важкі грузила, які надійно закріплюють приманку, не дають їй спливти. Коли сом хапає наживку, рибалка відчуває характерне потягування, що сигналізує про можливий улов.

Лов сома на живця

При використанні такої приманки, дрібна риба залишається активною, демонструючи природний рух для залучення сома. Цей метод особливо ефективний для великих видів сомів, які віддають перевагу живій здобичі. При природному русі приманки у воді живець приваблює сома, також забезпечуючи хороший улов.

Ловля сома — це не просто хобі, це ціле мистецтво, яке потребує глибокого розуміння звичок хижака, знання техніки вилову, терпіння. Застосовуючи правильну тактику, вибираючи відповідну приманку, розбираючись у нюансах кожного методу, ви зможете підняти свій досвід лову хижого вусаня на новий рівень.

Пам'ятайте, що шлях кожного рибалки є унікальним. Тому сукупність досвіду, порад, прийомів перетворює рибалку на справжнього майстра своєї справи. Вирушаючи на полювання за водоплавним хижаком, застосовуйте хитрі способи, наші рекомендації, мудрість досвідчених рибалок, експериментуйте з різними техніками, отримуйте задоволення від кожного походу на водойму за виловом риби. Не впадайте у відчай, якщо вперше все пройде не надто вдало. Будьте наполегливими.

Нехай ваші волосіні будуть міцними, а розповіді про соми — легендарними. Вдалої рибаловлі!